Výzkum v roce 2000
Výzkum v roce 2000 (Durdík – Kašpar 2001 a; 2001 b; 2001 c; Durdík 2003 b), který proběhl za vedení T. Durdíka a V. Kašpara v srpnu téhož roku, navazoval na výzkum prvé brány jádra v předcházejícím roce. Dvěma sondami (č. 2 a 3) zkoumal prostor před nádvorní stranou věže.
Komunikačně silně exponovaný prostor za branou dle očekávání nepřinesl situace starší než zánikový horizont hradu datovaný mezi léta 1463–1465. Touto charakteristikou zkoumaná plocha odpovídala v předcházejícím roce zkoumané situaci v interiéru branské věže.
Byl zjištěn výrazný destrukční horizont s množstvím žlutavého jílu, který je možno spojovat s mazanicovou omazávkou svrchních, roubených či hrázděných partií věže. Je možno uvažovat o tom, že šlo o podsebití či obranné polopatro. Mladší destrukční horizonty tvořené převážně velkými lomovými kameny s maltovinou již odpovídaly následnému přirozenému rozpadu věže.
V komunikačním prostoru před branou byly zastiženy pouze v prohlubních ve skalním podloží slabé vrstvy životních nečistot z doby těsně předcházející či odpovídající zánikovému horizontu. Jsou nepochybně z hlediska studie chronologie keramiky širšího regionu velmi vítaným materiálem.
Na jižní straně zkoumaného prostoru byla zjištěna bez použití malty vystavěná tarasní zídka. Dokládá vedení vstupní komunikace do hradního jádra severním směrem a vylučuje možnost přímé komunikace v prostoru za branou východním směrem.
Výzkumem v roce 2000 byl uzavřen výzkum prvé brány jádra a získány všechny informace potřebné pro její památkovou úpravu.